Letní údržba baterie - Chraňte baterii před letními horky

Letní vedra mohou autobateriím překvapivě uškodit. Když teplota stoupne, jejich napětí začne klesat. Globální lídr v oblasti skladované energie Exide Technologies vysvětluje, proč je horké počasí pro baterie tak škodlivé a co se s tím dá dělat.

Běžně se předpokládá, že zima je pro autobaterie nejhorším obdobím roku, kdy mrazivé teploty ovlivňují jejich schopnost nastartovat a napájet vozidlo. Ve skutečnosti však autobaterie čelí horšímu nepříteli: letnímu vedru.

FENOMEN SAMOVYBÍJENÍ

Se zvyšující se teplotou se elektrochemická reakce uvnitř baterie zrychluje, čímž se urychluje přirozený jev samovybíjení. Automobilové baterie vystavené horkým podmínkám proto vyžadují častější nabíjení, aby se zachovala jejich optimální účinnost.

Rady pro diagnostiku samovybíjení:

  1. Úrovně, na které je třeba si dát pozor

Napětí plně nabité autobaterie by mělo být 12,7 V nebo vyšší. Napětí 12,5 V nebo nižší znamená, že se baterie začala vybíjet.

  1. Vyberte si inteligentní testovací nástroj
  • Tester zvládne také otestovat systém vozidla a určit, zda alternátor, regulátor a celkový systém nabíjení fungují tak, jak by měly.
  • Jelikož poptávka po údržbě baterií se zvyšuje v souladu s vyššími energetickými potřebami dnešních vozidel, pokročilý tester baterií může autodílnám pomoci vyniknout. Tester baterií EBT965P značky Exide Technologies je jedním z nejinovativnějších dostupných nástrojů pro budoucnost, který nabízí celou řadu funkcí s přidanou hodnotou.
  • Tester je vhodný pro použití s EFB (vylepšené zaplavené baterie), AGM (absorpční skleněný fleec), GEL a standardními zaplavenými bateriemi do 3000A pro osobní, komerční a rekreační vozidla.
  • Jeho platforma s podporou Wi-Fi umožňuje budoucí aktualizace a zahrnuje průlomovou funkci preventivní údržby: technologii Conductance Profiling™ (profilování vodivosti) pro vyhodnocení zbytkové energie dostupné v baterii pro napájení elektrických zařízení vozidla. Umožňuje také servisům poradit, jak brzy by se měla baterie klienta znovu otestovat. Výsledky testů lze sdílet buď prostřednictvím e-mailu nebo pomocí vestavěné tiskárny.

PROAKTIVNÍ PREVENCE

Samovybíjení a problémy s korozí způsobené během léta se mohou projevit až v chladném podzimním nebo zimním období, kdy je zapotřebí více energie k nastartování motoru.

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak se mohou majitelé aut vyhnout starostem ze vybité autobaterie, když teploty stoupají. Abyste předešli selhání baterie, Exide vám nabízí následující rady:

Údržba kapalin: Abyste zabránili přehřátí motoru, pravidelně doplňujte a vyměňujte motorový olej. Také pravidelně kontrolujte chladicí kapaliny. U olověných baterií s přístupem k článkům zkontrolujte hladinu elektrolytu v každém článku a pokud se nějaký odpařil, doplňte do článku destilovanou vodu.

Parkování ve stínu: V ideálním případě zaparkujte auto na stinném místě nebo v garáži. To ochrání baterii před škodlivým hromaděním tepla pod kapotou.

Udržujte baterii v čistotě: Pokud letní vedra způsobila korozi na svorkách baterie, vyčistěte ji, aby proud dobře tekl. Ujistěte se také, že spoje jsou čisté a těsné.

Udržovací nabíjení: Používání udržovací nabíječky během letních měsíců může pomoci kompenzovat samovybíjení způsobené vysokými teplotami, zvláště pokud se auto několik dní nepoužívá.

Testování na předcházení problémům: Požádejte svého technika, aby pravidelně testoval vaši baterii, zda nevykazuje známky samovybíjení. Pokud se auto obtížně startuje, nechte svému automechanikovi zkontrolovat i celkový elektrický systém. Pokud je výsledek kteréhokoli komponentu slabý nebo je baterie jakýmkoli způsobem fyzicky poškozena, pravděpodobně je čas ji vyměnit.

VÝBĚR SPRÁVNÉ BATERIE

Dodržováním preventivních doporučení Exide lze výrazně snížit riziko samovybíjení baterie během dovolených. Pokud však dojde k poruše autobaterie a je zapotřebí nová, je důležité vybrat si vhodný model. Online vyhledávač baterií Exide vám pomůže při výběru správné baterie pro váš vůz.

Pro více informací klikněte sem a podívejte se na náš vyhledávač baterií.