Tipy na údržbu baterie - jak přežít zimu

Selhání baterie lze předejít správným přístupům k její údržbě.
Neočekávané selhání baterie je nejčastěji během zimních měsíců.
Covid-19 změnil způsob, jak jezdíme a zvyšuje pravděpodobnost poruchy baterie.

Baterie při startování v chladném počasí ztrácejí velkou část své kapacity, proto v zimě selhávají nejčastěji. Oslabené baterie často fungují měsíce, stále jsou schopny nastartovat motor a selžou, když jsou poprvé vystaveny chladné noci. Neočekávané poruchy baterie jsou drahé a nepohodlné, ale lze se jim vyhnout správným přístupem k její údržbě. V tomto návodu společnost Exide Technologies (www.exidegroup.com), přední výrobce originálních baterií a baterií pro trh náhradní spotřeby, poskytuje tipy jak během zimních měsíců udržet baterie v co nejlepším stavu.

Covid-19 změnil způsob využívání vozidel. Více lidí pracuje z domova, mnozí absolvují méně cest na kratší vzdálenosti za prací a zábavou. Je to skvělé pro životní prostředí a úsporu paliva, ale může to být drahé kvůli zvýšené pravděpodobnosti poruch.

Zejména baterie starší 4 let mohou mít problémy – v důsledku stárnutí již budou mít sníženou kapacitu a je pravděpodobné, že budou mít problémy se startováním motoru při nižších zimních teplotách, pokud jsou jen částečně nabité. Autobaterie nejlépe fungují při teplotě 27 °C. Když teplota klesne na 0°C i plně nabitá baterie ztratí přibližně třetinu startovacího výkonu. Chladné počasí také znamená, že k nastartování motoru je zapotřebí více energie, což vytváří dvojitý efekt nižšího dostupného výkonu a zvýšené spotřeby energie.

Elektrická zařízení, jako jsou alarmy a systémy bezklíčového přístupu, spotřebovávají energii i když se vozidlo nepoužívá a vybíjejí baterii, i když se vozidlem nejezdí.

 

Klíčové jsou delší cesty

Krátké cesty nemusí stačit k udržení baterie v dobrém stavu nabití. K úplnému dobití baterie potřebuje alternátor v ideálním případě alespoň 15–20 km jízdy po dálnici, takže krátké cesty k nákupu nemusí stačit. Ve skutečnosti jsou kratší jízdy pro baterii horší, protože nemusí kompenzovat spotřebovanou energii pro startování motoru a napájení palubního elektrického zařízení během cesty. Pokud chcete, aby byla baterie v dobrém stavu nabití, pravidelně jezděte delší trasy nebo baterie dobijte.

Když se baterie dostanou do stavu nízkého nabití, jejich výkon může být natrvalo ovlivněn, čímž se zvyšuje pravděpodobnost jejich selhání během zimy.

 

Udržujte baterii nabitou

Pokud nemáte důvod jít na delší cesty, skvělou alternativou může být použití nabíječky jako je Exide 12/7 nebo 12/15. Jsou navrženy tak, aby po nabití baterie fungovaly jako udržovací nabíječka, což prodlužuje životnost baterie a současně ji udržuje ve správném stavu nabití. Pokud vozidlem často nejezdíte, doporučuje Exide dobít baterii každých 4–6 týdnů. Pokud nemáte přístup k nabíječce, autodílny vám vždy pomohou. Obvykle vám baterii otestují pomocí profesionálního testeru, jakým je například Exide EBT965P, a v případě potřeby baterii také nabijí. Pokud je napětí na svorkách baterie nižší než 12,5V, měřeno při vypnutém zapalování, je třeba baterii ihned dobít.

 

Tipy pro zdravou baterii během této zimy:

• Pravidelně absolvujte delší cesty v délce alespoň 15–20 km, abyste udrželi baterii v dobrém stavu nabití.

• Baterii dobíjejte každých 4–6 týdnů, abyste ji udrželi v optimálním stavu, pokud vozidlem často nejezdíte.

• Nedovolte, aby napětí baterie kleslo pod 12,5V.

• Vysokovýkonné baterie snižují riziko poruch.

 

Správná technologie pro spolehlivou funkčnost

Exide Premium Carbon Boost snadno zvládne extrémní počasí. Dobíjí se až 2krát rychleji než běžná baterie a nabízí o 30% vyšší startovací výkon. Rychlé nabíjení znamená, že rychleji dosáhne vhodného stavu nabití, čímž se sníží riziko selhání baterie a poruchy vozidla. Tato baterie se ale nehodí pro vozidla se sytémem start-stop.

Baterie Exide AGM a EFB nabízí vynikající výkon i v chladném počasí. Byly navrženy v rámci divize originálního vybavení společnosti Exide pro přední evropské výrobce automobilů, poskytují výjimečný elektrický výkon a byly speciálně navrženy na podporu hnacího ústrojí se systémem start-stop. Baterie EFB lze použít i v běžných automobilech bez funkce start-stop, pro dodatečný elektrický výkon. Samozřejmě bez ohledu na to, jakou technologii baterie používáte, správný přístup k údržbě prodlouží její životnost.

 

Oznámení o ochranné známce

Exide, Exide Technologies a Carbon Boost jsou registrované ochranné známky společnosti Exide Technologies.