Historie Exide Technologies

Bohatá historie společnosti Exide Technologies demonstruje její pozici jako předchůdce industriálního světového pokroku. S nevyčíslitelným přínosem k rozvoji technologie, příběh společnosti nejvíc odráží jejího ducha inovace..

Electric Storage Battery Company

Vývoj toho, co je dnes Exide Technologies začal se vznikem Electric Storage Battery Company, založené v r. 1888 W.W. Gibbsem. Jako viceprezident United Gas Improvement Company, filadelfské společnosti obecního plynového osvětlení, Gibbs rozpoznal, že elektřina má obrovský potenciál jako zdroj světla a jako takový představoval hrozbu pro plyn. Gibbs založil Electric Storage Battery Company na vytvoření spolehlivého mechanizmu pro skladování energie, aby tak společnosti elektrického osvětlení mohly poskytovat služby svým zákazníkům jak to bude potřeba.

Realizace dobře nabíjitelné baterie byla prvním nevyhnutelným krokem, Gibbs koupil myšlenky a patenty francouzského investora Clementa Payena, aby přetransformoval dobré nápady o nabíjecích bateriích (tehdy obecně známe jako "Pickled Amperes") do absolutně spolehlivých komerčních produktů. S rozvojem nabíjecích baterií, anebo „chloridových baterií“ Electric Storage Battery Company přinesla novou úroveň do elektrického průmyslu obecního osvětlení.

"Chloridový akumulátor"

V roce 1890 Electric Storage Battery Company instalovala první praktickou nabíjecí baterii v Germantown Electric Lighting Company ve Filadelfii. Baterie poskytovala proud na osvětlení, pokud dynamo baterii nabíjelo. Brzy poté společnost dostala požadavek na 13000 článků pro napájení šesti nových tramvají pro Lehigh Avenue Railway Company ve Filadelfii. Tyto tramvaje se staly prvními samohybnými vozidly, které změnily nadvládu koní. V průběhu roku 1890 požadavek po nabíjecích bateriích vzrostl a  Electric Storage Battery Company byla nucena přemístit se do větších prostor.

Možnosti pro nabíjecí baterie neustále rostly. Společnost Pullman Company využívala chloridové akumulátory na svícení v několika luxusních železničních vozech a malé baterie byly prodávány pro provoz elektrických ventilátorů, šicích strojů a fonografů. V roce 1898 baterie poháněla první ponorku amerického námořnictva. Právě před přelomem století, byly baterie Electric Storage Battery Company použité jako zdroj v elektrických lokomotivách, elektrických vozících a vozidlech pro pasažéry, lodích a telefonních ústřednách a v prvním automatickém národním výhybkovém a signalizačním železničním systému.

Se začátkem nového století se v některých velkých městech poprvé objevily také elektrické taxíky. Staly se tak populárními, že Electric Storage Battery Company vyvinula produkt s větší kapacitou a nižší hmotností, speciálně pro tzv. "Ply-for-hire" obchod. Tato nová baterie uvedená v roce 1900 byla první, která nesla obchodní jméno "Exide," zkratku pro "Excellent Oxide." Tomu dal základ obecně známý vynálezce T. A. Edison, jedna z klíčových postav v historii společnosti, když tak pojmenoval jednu ze svých základních substancí nového akumulátoru.

Exide v čase míru a války

Více než 35 let chloridové akumulátory umožňovaly elektrickým společnostem obecního osvětlení a elektrárenským společnostem kontinuálně poskytovat služby do té doby, než byly vyvinuty a pomalu rozšířeny alternátorové proudové systémy, které slouží veřejnosti dodnes. V roce 1901, první úspěšný transkontinentální telefonický a první transatlantický "bezdrátový" telegrafický přenos využíval baterie Exide.

V automobilovém průmyslu Exide razil cestu dvěma hlavními směry rozvoje, orientovanými do dvou zcela odlišných využití baterií.

Uvedením elektrického vozu, jako soukromého vozidla pro pasažéry, primárně pro městskou dopravu, byla uvedena baterie ve významu náhrady za sílu koní. Druhý směr rozvoje pramenil z obecných zdravotních problémů, způsobovaných v tom čase auty: zlomené ruce motoristů. Pokud řidič startoval svůj motor ručně, nastartování ho často prudce uhodilo zpět a zranilo tak řidičovu ruku. Úsilí eliminovat nebezpečné startování vedlo k vývoji startovacích baterií. Cadillac z r. 1912 se stal prvním autem se spalovacím motorem startovaným baterií, vyráběnou společným vývojem mezi Electric Storage Battery Company a Charlesem F. Ketteringem. Baterie Exide také v tomto modelu dodávala energii pro osvětlení a zapalování. Funkce startování, osvětlení a zapalování jsou původem dnešního odvětvového termínu SLI, odpovídajícího automobilovým bateriím. V roce 1913, americké námořnictvo - U.S. Navy začalo experimentovat s využitím Exide baterií na startování motorů hydroplánů a v roce 1915, byly baterie Exide využity spolu s prvními startéry instalovány v benzínových nákladních vozidlech. Využití tramvají se začalo snižovat s vynálezem elektrického startování. S rozvojem radikálně odlišných „heavy-duty“ baterií - Exide Ironclad - jako zdroje energií, Exide otevřel zcela novou oblast. Baterie Exide začala být využívána pro krátké vzdálenosti, časté tzv. "stop and go" využití elektrických vozíků, používaných celým průmyslem. Tato vozidla byla předchůdci dnešních dodávkových vozidel. Exide Ironclad baterie byla také využita v elektrických vysokozdvižných vozících a pro operace ponorek pod hladinou. V průběhu mnoha let byl Exide jedním z více hlavních vývojářů v oblasti průzkumu, v komunikacích a vojenském využití. V roce 1934 byla jediným zdrojem elektrického proudu hluboce-cyklová baterie Exide, když velitel Byrd založil vojenskou základnu na Antarktidě. Baterie Exide také poskytovaly energii pro Piccardův let balónem a v tom samém roce pro dieselové lokomotivy.

Když Spojené státy vstoupily do I. světové války, inženýři Exidu vyvinuli lehkou hermetickou baterii pro provoz v tisícovkách leteckých rádií. Baterie společnosti také napájely množství radiostanic. V roce 1938 Exide získal Grant Storage Battery Company a rozšířil tak svoji rozvinutou produktovou řadu do testerů baterií a nabíječek. Exide také přispěl k válečnému úsilí II. světové války, když inženýři Exidu vyvinuli baterii pohánějící torpédo.

Nové dimenze, nové produkty

V roce 1954 byly operace společnosti v oblasti olovo-kyselinových baterií rozčleněny do dvou oddělených divizí – automobilové a průmyslové, tak aby společnost adekvátně sloužila tak rozličným trhům. Exide v roce 1957 uvedl průmysl sucho-nabitých článků, když získal společnost Ray-O-Vac Company, tehdy druhého největšího výrobce suchých článků baterií v zemi.

Následující rok Exide otevřel své Inženýrské a vývojové centrum v Yardley, PA., jako R&D (výzkumně-vývojový) provoz společnosti. Exide se pustil do získání Wisconsin Battery Company of Racine. Přejmenována Wisco Company přidala motocyklové a speciální baterie do rostoucí produktové řady Exide. V roce 1969, první lunární přistávací modul NASA využíval záložní energii solárních dobíjených baterií Exide. NASA vzala nikl-zinkové Exide baterie na měsíc v každé z vesmírných misí Apollo. V průběhu ropné krize v sedmdesátých letech poskytoval Exide baterie pro malá úsporná vozidla, která byla v tom čase populární. V roce 1987 akvizicí společnosti General Battery Corporation, se produktová řada Exidu stala natolik širokou, že její baterie bylo snadné osadit téměř do každého vozidla v U.S.A.

Moderní inovace a expanze

Léta osmdesátá a devadesátá vedla ke zvýšení růstu a rozvoje Exidu. V roce 1991 v průběhu operace Pouštní bouře, Exide dodával startovací a tankové baterie pro armádu Spojených států. Exide pokračuje v poskytování arzenálu baterií pro armádu dodnes. V r. 1992, Exide opět jednou demonstroval svoji sílu inovace uvedením baterií bez elektrolytu, gelovými námořními bateriemi, šitými na míru klimatickým podmínkám a bezobslužní technologii.

V r. 1993 Exide inicioval evropskou expanzi rozvojem divize zahraničních baterií. Ve Velké Británii Euro-Exide začal nabytím BIG Batteries a Gemala Ltd. Ve Španělsku Exide koupil Tudor a ve Francii CEAC. Do r. 1995 Exide nabyl globální dosah a stal se prvním výrobcem baterií, který uvedl stránky na World Wide Web. Robert A. Lutz, bývalý prezident a podpředseda představenstva v Chrysler Corporation, byl ustanoven za předsedu představenstva společnosti Exide v roce 1998. Lutz zreorganizoval světovou manažérskou strukturu do tzv. Global Business Units a prodal provozy, které nesouvisely s výrobou baterií, aby tak umožnil společnosti koncentrovat se na primární byznys. V roce 1999 označil Lutz Exide jako high-tech, inovativní akumulátorovou společnost, uvedením technologie cylindrických článků - Exide Orbital Technology, nejvýznamnějším zlepšením technologie v olovo-kyselinových bateriích za 30 let. Exide uvedl Orbital-Maxxima baterie do automobilového a na speciální trhy námořních startovacích a hluboce-cyklových baterií. V r. 2000, Exide získal společnost GNB Technologies, globální společnost v oblasti průmyslových baterií. Stmelením silných stránek obou společností, Exide dnes řídi podnikání jako Exide Technologies. GNB, jednička v U.S.A. a v pacifické oblasti ve výrobě průmyslových a automobilových baterií, dodává přibližně 20% průmyslových baterií prodaných v Severní Americe u obou, trakčních a staničních aplikacích. GNB byl také vedoucím severoamerickým dodavatelem automobilových baterií pro prvovýrobu a prodej náhradní spotřeby.

Jako Exide Technologies, technologie společnosti postupují z hlubin oceánů do hlubin vesmíru. Baterie Exide by se dala najít poskytujíc základní anebo sekundární energii pro ponorky, virtuálně v každém moři na světe, pro tanky krajin NATO, pro americkou armádu a její využití v HMMWV (HUMVEE) vozidle, pro Space Shuttle a pro síly U.S. Marine Corps’ Advanced Amphibious Assault Vehicle (AAAV).

V roce 2001 Exide Technologies oznámil, že jeho pokroková technologie baterií by měla být v X-38, prototypu pro nouzový návrat posádky v Crew Return Vehicle z Mezinárodní vesmírné stanice. Vozidlo a jeho baterie musí zůstat připraveny pro využití více než tři roky a býti schopny evakuovat posádku sedmi členů z vesmírné stanice za tři minuty.

X-38

GNB Technologies

Jako Exide i GNB má bohatou a plně barvitou historii. Tři partneři - Bertram B. Down, Neil R. McLeod a Edgar A. Reed – založili společnost 9. března 1906 v St. Paul, Minnesota. Byla známa jako Electric Manufacturing Company.

V jejím prvním roce, 23-letý Lytton J. Shields pracoval pro Electric Manufacturing Company a vybudoval rozsáhlou regionální síť dealerů, přes kterou prodával baterie Exide, jedničku mezi značkami baterií v té době. Byl tak úspěšný, že se Exide rozhodl ho jako distributora obejít a otevřít svou vlastní pobočku v Twin Citites. Nezlomený Shields se chopil produktové řady baterií Willard a přes jeho síť dealerů pevně založil značku na regionálním principu. Když se Willard také rozhodl odstřihnout mezičlánek, Shields byl opět donucen změnit dodavatele. Teď se rozhodl pro produktovou řadu Philco, ale opět trpěl protože byl velice úspěšný. V roce 1916, když mu Philco oznámilo, že plánuje začít prodávat produkty přímo, začalo být Shieldsovi jasné, že jestli chce mít budoucnost v podnikání s bateriemi, měl by mít vlastní výrobu. Shields inicioval aktivity, aby mohl začít odlévat mřížky a vyrábět desky, výrobní proces, který si producenti pečlivě střeží. Díky představivosti Carla Albrechta (který se později stal hlavním inženýrem), tým zdokonalil umění odlévání mřížky baterií z roztaveného olova. To jim dalo základ pro jejich vlastní společnost, nazvanou National Battery Company. Společnost prodala její první skelný kontejner lehké farmářské baterie v r. 1916 a jejich první startovací baterii v roce 1918 pod značkou National Battery. V r. 1921 si Shields uvědomil, že potřebuje národního obchodního partnera - společnost která by mohla dát její vlastní jméno jeho baterii a mohla ji prodávat přes založené, dobře akceptované prodejny. Touhle obchodní strategií Shields založil marketingový koncept privátního značkování. Jeho prvním zákazníkem byl Montgomery Ward. 8 července 1930 Shields koupil Gould Storage Battery Corporation z Depew, N.Y. Touto akvizicí National Battery Company rozšířila její produktovou řadu z malých, nízko-kapacitních automobilových, farmářských osvětlovacích a rádio baterií na větší průmyslové baterie s vyšší kapacitou.

Gould dodával staniční baterie pro elektrické trolejové dráhy, oceánské parníky, elektrické elevátory a dokonce komunikační „bezdrátový zázrak“. Ve všeobecnosti Gould a National pracovali společně, dali dohromady technologie, zdroje a jména, inspirujíc jméno Gould National Battery. V roce 1931 National získala obchodní značku Champion koupí Englert Manufacturing v Pittsburghu, PA.

S prodejem baterií a stoupajícími požadavky, Gould-National diverzifikoval nákupem společností, které vyráběli související produkty, aby posílil svoji pozici v automobilovém průmyslu. V průběhu následujících 20-ti let Gould nabyl více než 10 společností. V 1976 když se Gould spojil s I-T-E Imperial Corporation, byl to jejich první rok s obratem miliardy dolarů. V 1989 Gould-National Battery začal export baterií Absolyte II do Japonské telegrafické a telefonní společnosti (NTT), a stává se první U.S. anebo evropskou společností, která tak udělala. O rok později společnost otevřela GNB Japan a v roce 1994 založila GNB China v Hong Kongu. GNB skórovala vítězným, oceněným úspěchem v roce 1996, když instalovala Battery Energy Storage System (BESS) v ostrovní společnosti Metlakatla na Aljašce, ve spojení s General Electric. BESS je instalací olovo-kyselinových baterií, které vyřešily nepravidelný hydroelektrický proud, ušetřily peníze za náklady na energii a udržují společnost bez nutnosti nebezpečných cest za palivem z ropy, z pevniny přes drsné moře. Za první tři roky činnosti BESS ušetřil lokální energetické společnosti více než 1 milión dolarů. GNB Industrial Power dostala prestižní národní cenu za jejich práci na projektu BESS. GNB také instalovala BESS v jejich Vernonském recyklačním závodě olovo-kyselinových baterií v Kalifornii, kde slouží jako záložní zdroj energie pro provoz podniku v průběhu výpadku proudu. Když vypadne proud, BESS dodává elektřinu, takže závod může být správně, kontrolovaně vypnut, zatím co jeho zařízení na kontrolu exhalátů pokračují v činnosti. Vernonský závod je jediným průmyslným podnikem v zemi, který má takový systém.

Exide získal GNB v září 2000. Akvizice umožnila Exidu znovu vstoupit na severoamerický trh průmyslových baterií, rozšířením jeho geografického dosahu a dosáhnutím významných účinností v jeho severoamerickém podnikání se startovacími bateriemi. Dnes je Exide Technologies světovým leadrem ve výrobě řešení uchovávání elektrické energie pro dopravu a průmyslové aplikace s prodejem 2.4 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2003. Společnost je silnější než kdy předtím, s operacemi ve více než 89–ti zemích celého světa. Exide recykluje více než 270.000 tun olova ročně a produkuje většinu severoamerických baterií z recyklovaného olova a plastu, využívá své olověné hutě a plast vyrábějící podniky. Obnovená orientace na vedení a vyzdvižení hodnoty integrity společnosti, respektu, týmové spolupráce, inovace, kontinuálního vzdělávání a hrdosti na dokonalost, orientují Exide Technologies směrem k jasné a slibné budoucnosti, jako lídra v řešeních uchovávání elektrické energie a inovativních technologiích.

V říjnu 2020 výrobce baterií úspěšně dokončil oddělení bývalých operací společnosti Exide Technologies v zemích EMEA a asijsko-pacifické oblasti od společnosti Exide Holdings, Inc. v USA a převod celého svého podnikání na skupinu dlouhodobých akcionářů v rámci americké společnosti Energy Technologies Holdings LLC. V rámci této transakce podnik získal další finanční prostředky ve výši mnoha milionů dolarů od nových investorů. Nový Exide se sídlem poblíž Paříže ve Francii je předním poskytovatelem pokrokových energetických řešení pro automobilový a průmyslový trh. Více než 5 000 zaměstnanců společnosti v Evropě, na Středním východě, v Asii a Austrálii obsluhuje globální trhy produkty a službami nejlepší kvality ve své třídě, pod několika známými značkami. Se dvěma zařízeními pro výzkum a vývoj a jedenácti výrobními závody v Evropě se společnost Exide zavázala k vysoce kvalitnímu inženýrství, výrobě a recyklaci a pokračuje v inovacích podle vyvíjejících se požadavků zákazníků na skladování energie.