Na co dávat pozor při koupi akumulátoru

9 spolehlivých rad jak koupit akumulátor pro vaše auto a nebýt zklamaný

  1. Nejlepší je kupovat akumulátor v obchodě zaměřeném na takový sortiment, nebo v síti autorizovaných servisů konkrétní značky.
  2. Před koupí akumulátoru zjistěte v návodu k obsluze automobilu, jakou baterii potřebujete (nominální kapacitu C20 udávanou v Ah a napětí - standardně 12V).
  3. V obchodě je vhodné se poradit s obsluhou, jaký typ akumulátoru je doporučován do Vašeho auta a zda jeho parametry jsou shodné s Vašimi potřebami. Na akumulátorech snadno najdete označení typu akumulátoru, napětí a kapacitu.
  4. Ujistěte se podle jaké normy je udáván startovací proud. Nejčastěji se používají normy evropské (EN), německé (DIN) a americké (SAE). Požadavky na měření podle jednotlivých norem jsou různé. Proto např. u akumulátorů o kapacitě 55 Ah - je startovací proud podle DIN 255A, podle EN 420 a podle SAE až 450A.
  5. Vyhledejte buď v tištěném katalogu, nebo v online vyhledávači vhodnou baterii pro konkrétní značku / typ / motorizaci / stáří vozidla, nebo si stáhněte aplikaci pro smartphone / tablet s iOS a / nebo Androidem a proveďte výběr.
  6. Optimalizujte výběr kategorie vhodné baterie podle způsobu jezdění (časté starty / krátké rsp. dlouhé trasy / intenzivní městký provoz apod.) a zvolte si baterii s dostatečným elektrickým výkonem a cyklickou životností.
  7. Pokud máte vozidlo se systémem Start / Stop - vybírejte jen baterii stejné konstrukce, jaká byla instalována z prvovýroby (AGM za AGM resp. EFB za EFB).
  8. Požádejte prodejce nebo servisního technika, ať vám baterii odborně nainstaluje do vozidla a v případě systému Start / Stop a potřeby i správně validuje pro BMS (Battery Management System) vozidla.
  9. Více než datum výroby baterie je pro její spolehlivou a dlouhou funkčnost důležitější stav klidového napětí baterie. V době prodeje by neměl být nižší než 12,5V. Stejně během provozu zajistěte plné nabití baterie co nejčastěji, jak je to možné. Baterie se vám odvděčí dlouhou životností a spolehlivou funkčností.